AZ EPSON FORRADALMI ÚTJA A MEGÚJULÓ VILLAMOSENERGIA FELÉ

A gyártóipar átállása a 100%-ban megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia használatára jelentős kihívást jelent, de nem lehetetlen. Az Epson kidolgozta az utat a megújuló gyártás felé, amelyet mások ugyanúgy követhetnek.

AZ EPSON FORRADALMI ÚTJA A MEGÚJULÓ VILLAMOS ENERGIA FELÉ

Hogyan térhetnek át a gyártók a 100%-ban megújuló villamos energiára?

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a világ energiafogyasztásának mintegy harmadáért a gyártóipar és más ipari felhasználók a felelősek1. A villamosenergia ebben központi szerepet játszik. Ha a gyárak és ipari üzemek által felhasznált összes energia megújuló forrásokból származna, az jelentős mértékben hozzájárulna az éghajlatváltozás kezeléséhez.

Ez egy nehéz vállalás, de a cégek egyre gyakrabban köteleződnek el mellette. Az RE100 kezdeményezésen belül például több mint 400 vállalat kötelezte el magát arra, hogy 100%-ban megújuló forrásokból származó villamosenergiát fog használni. Hogy hogyan érik el ezt a célt, az sok tényezőtől függ – többek között attól, hogy mit és hol gyártanak.

Számos előnnyel jár, ha a távoli országokban termelt energia helyett egy adott régió bőséges megújuló erőforrásait használják fel, például javul energia-önellátáóságuk és új munkahelyeket teremthetnek.”

Junichi Watanabe, ügyvezető igazgató/vezérigazgató, termeléstervezési részleg, Seiko Epson Corporation

Áttérés a megújuló energiára

„A kisebb villamosenergia-szükséglettel és stabil pénzügyi háttérrel rendelkező szervezetek lesznek a legjobb helyzetben a megújuló energiaforrásokra való átállás során. A nagy villamosenergia-igényű vállalatok, mint például az üveg- és olvasztókemencéket üzemeltető vagy más nagy méretű fűtési alkalmazásokra szakosodott, valamint a nagy alapterületű vállalatok – például a kiterjedt raktárak és összeszerelő üzemek – már nehezebb helyzetben vannak” – nyilatkozta Paul Holdredge, a Business for Social Responsibility (BSR) tanácsadócég ipari és közlekedésért ágazatokért felelős igazgatója.
A közelmúltban bekövetkezett drámai költségcsökkenésnek köszönhetően sokkal könnyebbé vált a megújuló villamosenergiára való átállás. A Nemzetközi Megújulóenergia Ügynökség (IRENA) szerint a napenergia ára 2010-ben jellemzően 710%-kal volt magasabb, mint a legolcsóbb fosszilis tüzelőanyag ára, de 2022-re 29%-kal olcsóbbá vált.2 Az IRENA szerint jelenleg a villamosenergia a végső energiafelhasználás mintegy 20%-át teszi ki a gyártásban, és ez az arány várhatóan csak növekedni fog.

A napenergia ára

Diagram showing that in 2010, the price of renewable energy sources were 710% higher than fossil fuels. Diagram showing that in 2023, the price of renewable energy sources were 29% lower than fossil fuels.

A gyártás kihívásai

De nem csak a megújuló energia alacsony ára határozza meg, hogy egy gyártó képes-e áttérni a 100%-ban megújuló energiára. Mind a szükséges kezdeti tőkebefektetés, mind pedig az „elsőként lépők” hátránya – amikor az úttörőknek többe kerül az új technológiák bevezetése, mint az őket követőknek – jelentősen lassíthatja a teljesen megújuló energiaforrásokra való átállást. Nem is beszélve arról, hogy egyes megújuló energiaforrások bizonyos földrajzi területeken nem állnak rendelkezésre, valamint arról, hogy a megfelelő infrastruktúrának is elérhetőnek kell lennie az energia célba juttatásához – ezt pedig egyetlen vállalat sem tudja egyedül megoldani.

A gyártás óriási mennyiségű villamosenergiát igényel az irodák áramellátásához képest. Egyes országokban vagy régiókban, ahol a megújuló villamosenergia kínálata korlátozott, mint például Japánban, Tajvanon és Szingapúrban, a megújuló villamosenergia sokkal drágább a hagyományos módon előállítottnál, ami jelentős jövőbeli költségterhet ró a megújuló villamosenergiát vásárló vállalatokra.

A rövid távú költségnövekedés ellenére az Epson azon dolgozik, hogy népszerűsítse a megújuló villamosenergia használatát. A vállalat támogatja a fenntarthatósági beruházásokat, hogy gazdagítsa a közösségeket, és a jövő generációiba való befektetésekkel társadalmi értéket teremt.

Helyi megoldások keresése

Bárhol is legyenek a világon, és bármilyen megújuló energiaforrás álljon a rendelkezésükre, a vállalatoknak alkalmazkodniuk kell a helyi, nemzeti és globális körülményekhez. A japán székhelyű Seiko Epson pontosan ezt tette. 2021-ben valamennyi japán telephelyén átállt a 100%-ban megújuló villamosenergiára, 2023 végére pedig a tulajdonában lévő telephelyeken világszerte befejezte a megújuló villamosenergiára való átállást.3

Ezt a mérföldkövet a dekarbonizációs célok 2018 óta tartó folyamatos megvalósítása és a megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia felhasználása tette elérhetővé.

A japán Nagano prefektúrában és Tohoku régióban például, ahol a vízforrások bőségesek, a Seiko Epson a vízenergiára támaszkodik.

A vállalat Japánon kívül is hasonló megközelítést alkalmaz. A Fülöp-szigeteken a helyi geotermikus és vízenergia-forrásokat használja., míg Indonéziában egy másik megújuló forrásra – a fenntartható biomasszából származó energiára – támaszkodik.

Hogyan alkalmazkodott az Epson a helyi körülményekhez

Map of Japan with 2 labels reading: 'Tohoku area: Epson taps into local hydropower to power its semiconductor fabrication plant.' 'Nagana Prefecture: Epson utilizes the abundant water sources to create hydoroelectric power.' Map of the phillipines with a label reading: Epson uses local geothermal and hydroelectic sources. Map of Indonesia with a label reading: 'Epson uses biomass power as its renewable source of energy'

„Ahol csak lehetett, helyben termelt energiát használtunk” – nyilatkozta Junichi Watanabe, az Epson ügyvezető igazgatója/vezérigazgatója és a termeléstervezési részleg vezetője, akinek a feladata az Epson beszerzési stratégiáinak előmozdítása az ellátási láncban, beleértve a megújuló villamosenergia használatát is. „A távoli országokban termelt energia felhasználása helyett egy adott régió bőséges megújuló erőforrásainak felhasználása számos előnnyel jár, például az energia-önellátás javításával és munkahelyteremtéssel.”

A megújuló villamosenergia vásárlása mellett az Epson a folyamatos megújuló villamosenergia-vásárlás révén más energiaforrások létrehozásához és fejlesztéséhez is hozzájárul. Nagano prefektúrávalés a japán Chubu Electric Power Miraiz Company, Inc. vállalattal partnerségben a cég megkezdte a vízerőművek támogatását Nagano prefektúrában. Kettő már működik (összesen 5770 kilowatt teljesítménnyel), egy másik pedig a tervek szerint 2024-ben kezdi meg működését. Az erőművek száma 2025-re várhatóan eléri az ötöt.

Az ilyen célok segíthetnek egy vállalatnak kitűnni a tömegből. „Kutatásaink alapján a 100%-ban megújuló villamosenergia-felhasználás rövid távú célja a vezető vállalatokat jellemzi, és  megkülönbözteti őket a többiektől. Vannak olyan vállalatok is, amelyek hosszabb ütemtervvel rendelkeznek az átállást illetően” – mondta Holdredge.

A vállalatoknak a következő gyakorlati módszereket kell megfontolniuk:

A napenergia-termelő rendszerek esetében az Epson telephelyei az egyes országok vagy régiók egyedi körülményei alapján döntenek arról is, hogy saját beruházást vagy villamosenergia-vásárlási szerződés (PPA) keretében járjanak-e el. A megoldás vállalatonként eltérő lehet. A legtöbb gyártó azonban valószínűleg úgy találja majd, hogy ezen elemek kombinációja nagy mértékben hozzájárulhat a megújuló villamosenergiával kapcsolatos céljaik eléréséhez.

Az RE100 globális gyártóvállalatok körében a megújuló energiaforrásokra való 100%-os átállás átlagos céléve 2050.

Ráadásul sok gyártó, például az Epson is felismerte, hogy a teljes értékláncukból származó, közvetett üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk (Scope 3) sokkal nagyobb, mint a saját villamosenergia-felhasználásukból (Scope 2) származó üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk. Így az ágazat Scope 2 kibocsátásának megújuló energiával történő csökkentése – amit az ágazat önállóan is megtehet – valószínűleg sokkal nagyobb hatással lehet a társadalomra nézve. A célok korai kitűzése és a vállalat klímaváltozással kapcsolatos álláspontjának demonstrálása kulcs a beszállítókkal való közös jólét és a fenntartható társadalom eléréséhez.

„A nagyvállalatok esetén a befektetés megtérülése már magában is indokolja a megújuló energiaforrásokba való befektetést. A kisebb vállalatok esetében ez szintén igaz lehet, de sok múlik a földrajzi elhelyezkedésen. A kormányzati ösztönzők felgyorsíthatják az átállást, és erre igen nagy szükség van” – nyilatkozta Christy Slay, a Fenntarthatósági Konzorcium vezérigazgatója.

„Az Epsonnak sikerült egy lépéssel megelőznie az iparágat, így nemcsak Japán, hanem a világ számára is példát mutathat.”

Christy Slay, a Fenntarthatósági Konzorcium vezérigazgatója

A környezetbarátabb gyártás jövője

Az éghajlatváltozás kezelése óriási előnyökkel járna az emberiség számára, de a gyártó vállalatoknak és részvényeseiknek a legjobb megközelítés ezen felül kereskedelmi előnyöket is hozna.

A fogyasztók és a befektetők egyre nagyobb valószínűséggel részesítik előnyben a környezetbarátabb vállalatokat, így ez a hosszú távú piaci pozicionálás lényeges részévé válhat. Ezenkívül a megújuló energiaforrásokfokozott bevonása és a nagyobb mértékű saját termelés rugalmasabbá teheti a vállalatokat a szabadpiaci villamosenergia-árak ingadozásával szemben.

„A 100%-os megújulóenergia-felhasználás elérése nehéz feladat, de a vállalatoknak arra kell összpontosítaniuk, hogy minél közelebb kerüljenek ehhez a célhoz, méghozzá minél hamarabb” – tette hozzá Slay.

További információk a fenntarthatóságról az Epsonnál