Áttérés a megújuló energiára
A napenergia ára
A napenergia ára
Bárhol is legyenek a világon, és bármilyen megújuló energiaforrás álljon a rendelkezésükre, a vállalatoknak alkalmazkodniuk kell a helyi, nemzeti és globális körülményekhez. A japán székhelyű Seiko Epson pontosan ezt tette. 2021-ben valamennyi japán telephelyén átállt a 100%-ban megújuló villamosenergiára, 2023 végére pedig a tulajdonában lévő telephelyeken világszerte befejezte a megújuló villamosenergiára való átállást.3
Ezt a mérföldkövet a dekarbonizációs célok 2018 óta tartó folyamatos megvalósítása és a megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia felhasználása tette elérhetővé.
A japán Nagano prefektúrában és Tohoku régióban például, ahol a vízforrások bőségesek, a Seiko Epson a vízenergiára támaszkodik.
A vállalat Japánon kívül is hasonló megközelítést alkalmaz. A Fülöp-szigeteken a helyi geotermikus és vízenergia-forrásokat használja., míg Indonéziában egy másik megújuló forrásra – a fenntartható biomasszából származó energiára – támaszkodik.
Hogyan alkalmazkodott az Epson a helyi körülményekhez
„Ahol csak lehetett, helyben termelt energiát használtunk” – nyilatkozta Junichi Watanabe, az Epson ügyvezető igazgatója/vezérigazgatója és a termeléstervezési részleg vezetője, akinek a feladata az Epson beszerzési stratégiáinak előmozdítása az ellátási láncban, beleértve a megújuló villamosenergia használatát is. „A távoli országokban termelt energia felhasználása helyett egy adott régió bőséges megújuló erőforrásainak felhasználása számos előnnyel jár, például az energia-önellátás javításával és munkahelyteremtéssel.”
A megújuló villamosenergia vásárlása mellett az Epson a folyamatos megújuló villamosenergia-vásárlás révén más energiaforrások létrehozásához és fejlesztéséhez is hozzájárul. Nagano prefektúrávalés a japán Chubu Electric Power Miraiz Company, Inc. vállalattal partnerségben a cég megkezdte a vízerőművek támogatását Nagano prefektúrában. Kettő már működik (összesen 5770 kilowatt teljesítménnyel), egy másik pedig a tervek szerint 2024-ben kezdi meg működését. Az erőművek száma 2025-re várhatóan eléri az ötöt.
Az ilyen célok segíthetnek egy vállalatnak kitűnni a tömegből. „Kutatásaink alapján a 100%-ban megújuló villamosenergia-felhasználás rövid távú célja a vezető vállalatokat jellemzi, és megkülönbözteti őket a többiektől. Vannak olyan vállalatok is, amelyek hosszabb ütemtervvel rendelkeznek az átállást illetően” – mondta Holdredge.
A vállalatoknak a következő gyakorlati módszereket kell megfontolniuk:
Helyi beszállítóktól a villamosenergia-szolgáltatókkal kötött szerződésekkeretében – ennek lehetősége az adott ország szabályaitól függ, de ha lehetséges, egy vállalat gondoskodjon arról, hogy az elektromos áram kizárólag megújuló forrásokból származzon.
Tetőre szerelhető napelemek, vagy ha a hely engedi, szélturbinák segítségével. Még ha nem is termelik meg a szükséges energiamennyiséget, akkor is hasznos hozzájárulást nyújthatnak.
A megújuló villamosenergiával kapcsolatos általános aggodalom az ellátás megszakadásának kockázata, amikor nem fúj a szél vagy nem süt a nap, de a tárolótechnológia életképes megoldást kínálhat erre a problémára.
A napenergia-termelő rendszerek esetében az Epson telephelyei az egyes országok vagy régiók egyedi körülményei alapján döntenek arról is, hogy saját beruházást vagy villamosenergia-vásárlási szerződés (PPA) keretében járjanak-e el. A megoldás vállalatonként eltérő lehet. A legtöbb gyártó azonban valószínűleg úgy találja majd, hogy ezen elemek kombinációja nagy mértékben hozzájárulhat a megújuló villamosenergiával kapcsolatos céljaik eléréséhez.
Az RE100 globális gyártóvállalatok körében a megújuló energiaforrásokra való 100%-os átállás átlagos céléve 2050.
Ráadásul sok gyártó, például az Epson is felismerte, hogy a teljes értékláncukból származó, közvetett üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk (Scope 3) sokkal nagyobb, mint a saját villamosenergia-felhasználásukból (Scope 2) származó üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk. Így az ágazat Scope 2 kibocsátásának megújuló energiával történő csökkentése – amit az ágazat önállóan is megtehet – valószínűleg sokkal nagyobb hatással lehet a társadalomra nézve. A célok korai kitűzése és a vállalat klímaváltozással kapcsolatos álláspontjának demonstrálása kulcs a beszállítókkal való közös jólét és a fenntartható társadalom eléréséhez.
„A nagyvállalatok esetén a befektetés megtérülése már magában is indokolja a megújuló energiaforrásokba való befektetést. A kisebb vállalatok esetében ez szintén igaz lehet, de sok múlik a földrajzi elhelyezkedésen. A kormányzati ösztönzők felgyorsíthatják az átállást, és erre igen nagy szükség van” – nyilatkozta Christy Slay, a Fenntarthatósági Konzorcium vezérigazgatója.
1. www.iea.org/energy-system/industry
2. Lásd az IRENA 2022-es jelentését a megújuló energia termelési költségeiről: www.irena.org/Publications/2023/Aug/Renewable-Power-Generation-Costs-in-2022
3. corporate.epson/en/sustainability/environment/decarbonization