A gyártási iparág 2025-ben: több munkalehetőség, több kreativitás, nagyobb növekedés
Az európai munkaerő a negyedik ipari forradalom pozitív hatásait jósolja

Az innováció világában élünk. Ez a fejlett gyártás világa, és a 3D nyomtatás, a kiterjesztett valóság, a mesterséges intelligencia, valamint a fejlett robotika valószínűleg kulcsfontosságúak lesznek a jövő gyáraiban.
Mint mindig, amikor nagy léptékű változások közelegnek, felmérések készültek a közhangulatról. Például saját kutatásunk szerint az európai munkaerő 57 százaléka úgy gondolja, hogy a technológia negatívan hat majd saját iparágára az elkövetkezendő évtizedben.
A magas szám ellenére a további eredmények sokkal pozitívabb hozzáállást mutatnak a negyedik ipari forradalom várható előnyeihez, mint azt sokan várnák. Tehát: mit vár az európai munkaerő a gyártási iparág jövőjével kapcsolatban?
Az Epson vállalkozott ennek felderítésére: 17 szakértő vezetőt kértünk fel, hogy a technológia gyártási iparágra gyakorolt hatásairól részletesen mondják el véleményüket, ezeket az előrejelzéseket pedig több mint 7000 európai üzleti vezető és alkalmazott vizsgálta meg.
A gyártás lokalizálódik
A 3D nyomtatás segítségével egyre inkább helyben megoldhatóvá válik a termékek előállítása, a megnövekedett testreszabási igényeknek megfelelve. A megkérdezett szakértők, valamint az európai felsővezetés 74 százaléka úgy gondolja, hogy a gyártási iparágban bekövetkező gyors globális változás a helyi gazdaságok és a munkalehetőségek fellendüléséhez vezet majd.
Úgy gondolják, hogy az intelligensebb, összekapcsolt helyi gyárak amellett, hogy segíteni fogják a termékek életciklusa energiaintenzitásának csökkenését, gyorsan forgalomba hozható, rendkívül testreszabott termékeket állítanak majd elő. Sőt, a munkaerő 65 százaléka úgy gondolja, hogy az áruk minősége javulni fog.
A jövő munkavállalói alkalmazkodnak
A korábbi gyártási forradalmakhoz hasonlóan az az 52 millió 1európai munkavállaló néz szembe a legnagyobb bizonytalansággal, akik ebben az iparágban dolgoznak. Nem kétséges, hogy az a mód, ahogyan a munkaerő jelenleg dolgozik, jelentős mértékben megváltozik, de a legtöbb ember úgy gondolja, hogy a jövőben ugyanolyan fontos szerepet tölt majd be a gyártási iparágban. Például a munkaerő 60 százaléka szerint a robotok nem képesek helyettesíteni az emberi rugalmasságot, kreativitást és reakciókészséget, és ez azt sugallja, hogy az embereknek még mindig fontos szerepük lesz.
Alain Bernard professzor szerint a dolgozók egyre inkább robotokat fognak betanítani, és a cobotok (robotok, amelyeket az emberekkel való együttműködésre terveztek) egyre nagyobb kihívást jelentő feladatok során fognak segédkezni az embereknek. A válaszadók 70 százaléka egyetértett abban, hogy a robotok összetettebb feladatok elvégzésére lesznek képesek, olyanokra, amelyek elsajátítása az emberek számára hosszabb időt venne igénybe.
Tény, hogy a munkaerő 69 százaléka egyetért azzal, hogy a robotok a gyártási iparág infrastruktúrájának magját képezik majd. A válaszadók 55 százaléka szerint a legnagyobb kihívást a változó szabályozási környezetnek való megfelelés jelenti a robotok gyártásba és az infrastruktúrába való integrálása során.
A technológia „kiterjeszti” a gyártási iparágat
A robotika nem az egyetlen forradalmian új technológia. Bernard professzor és Darwin Caldwell professzor szakértői véleménye szerint a kiterjesztett valóság (AR) szintén fontos szerepet játszik. Az AR valós idejű adatokba nyújt betekintést, tájékoztatja és utasítja a dolgozókat az összetett gyártási folyamatok során.
Bár a szakértők azt jósolják, hogy ez a technológia biztosítja az alkalmazottak intelligensebb és hatékonyabb munkavégzését, a munkavállalók továbbra is bizonytalanok. Mindössze 56 százalékuk találja az AR-t saját iparága számára megnyerőnek. Különösen a termékfejlesztés terén fűznek nagy reményeket hozzá, a válaszadók 43 százaléka szerint az AR ott fejti ki majd a legnagyobb hatást.
Hatékonyságnövekedés
Az innovációnak köszönhetően felbolydul majd a gyártási iparág jövője, de a vélemények továbbra is pozitívak. A válaszadók 83 százaléka úgy gondolja, hogy a technológia javítani fogja a szervezet hatékonyságát. Eszerint a gyártási iparág a jövőben hatékonyabb, produktívabb, pontosabb, analitikusabb és kreatívabb lesz.
A gyártási iparág forradalmi változásokon megy keresztül. Érthető, hogy az ilyen radikális változással szemben néhányan még mindig óvatosak. Ha a jövőt magunkévá szeretnénk tenni, talán a legtöbbet a múltból tanulhatjuk. A mögöttünk álló ipari forradalmak hatalmas változásokat hoztak. A gyártási iparág forradalmát, az előnyökkel járó átalakulást hozták el, valamint hatalmas globális növekedést és növekvő életszínvonalat. Minden bizonnyal pozitívan gondolunk erre.